Šmarska cesta 3
1291 Škofljica
V ponedeljek, 11. novembra je v organizaciji Turističnega društva in Društva upokojencev Škofljica potekalo dobro obiskano predavanje o fermentaciji. Predavala je naša občanka, Suzana Kranjec, ki se s shranjevanjem zelenjave na ta način ukvarja že 20 let.
Njeno prvo srečanje s fermentacije je bilo doma, ko so vsako leto kisali zelje in vsako leto je bilo malo drugačno, enkrat bolj slano, drugič bolj kislo ali bolj hrustljavo. Sedaj pa ve, da je za uspešno kisanje zelja potrebno dodati 2 % soli, obtežitev pa mora znašati 20 % od teže zelja.
Fermentacijo s pomočjo soli povzročijo mikroorganizmi, ki se nahajajo na vsaki zelenjavi. Obenem pa se v kozarcu razmnožujejo mikroorganizmi, ki jih naše telo nujno potrebuje, da lahko funkcionira, to so probiotiki, prebiotiki (vlaknine) in postbiotiki, ki so presnovki probiotikov.
Zelenjava je na tak način predelana do te mere, da našemu telesu prihrani prvo fazo razgradnje zelenjave in naše telo ob uživanju fermentirane hrane pridobi na lastni energiji.
Če uživamo probiotike, nam le ti ne koristijo, če ne vnašamo s hrano različnih vlaknin, vsaj 30 različnih na teden. Če pa uživamo fermentirano hrano pa vnašamo hkrati tudi vlaknine.
Fermentiramo lahko različno zelenjavo, buče, cvetačo, brokoli pa tudi česen in čebulo.
Ga. Suzana nam je pokazala različne kozarce za fermentiranje zelenjave, kako je potrebno zelenjavo stisniti, da se izcedi voda in kozarce zapreti, vendar ne čisto do konca.
Priporočila je, da pripravljamo jedi s fermentirano zelenjavo in bomo dosegli poln okus jedi in naredili nekaj za svoje zdravje.
Pripravila je najbolj znano fermentirana jed - kimči. To je tradicionalna korejska jed, ki je stara več tisoč let. Vsebuje kitajsko zelje, pivsko redkev in poleg čilija, česna ingverja še druge začimbe. Ona pa je naredila nepekočo verzijo, ki smo jo tudi z veseljem pokusili. Zelo smo se navdušili nad solato iz fermentiranih bučk, katerim je bila dodana majoneza in kefir.
Ugotovili smo, da za pripravo fermentiranih jedi potrebujemo samo nekaj znanja in veliko dobre volje.
Recept za fermentirane kostanjeve palačinke z rožiči in cimetom in rožičev napitek
Sestavine (za eno osebo potrebujemo):
4 žlice kostanjeve moke
1 žlico rožičeve moke
1 žličko aktivnih droži
sol
vodo
Priprava:
1. Mešanici obeh mok, cimetu in drožem dodamo toliko vode, da nastane gladka zmes. Pustimo jo počivati pol ure. Nato dodamo še sol, še enkrat premešamo in pustimo počivati na kuhinjskem pultu vsaj tri ure, ali 24 ur v hladilniku.
2. Ponev namažemo s kokosovim oljem (nekaj kapljic olja kanemo na ponev in obrišemo s papirnato brisačo ali pa uporabimo čopič za mazanje). Na toplo, toda ne pregreto ponev vlijemo maso za palačinke. Na tanko jih spečemo.
3. Rožiči so tisti, ki jim dajo čokoladno barvo in čokoladni okus, zraven pa še blažijo trebušne krče in grejejo v mrzlih dneh. Kot nadev se tem palačinkam poda sveže pripravljena slivova marmelada ali jabolčna čežana s cimetom.
4. Ker obožujem cimet ga potresem še povrhu palačink.
5. Poleg pa se prileže rožičev napitek. Pripravim ga tako, da v 1 dcl hladnega sojinega ali katerega drugega rastlinskega ali navadnega mleka dodam kavno žličko rožičeve moke in noževo konico cimeta. Nato postavim na ogenj in ves čas med segrevanjem dobro mešam z metlico. Rožičevo mleko bo zelo puhasto in spenjeno.
Kombinacija rožičevih palačink in rožičevega mleka je zmagovalna. Poskusite.