V Sloveniji že štirinajstič tretji petek v mesecu novembru obeležujemo Dan slovenske hrane, ki ga šole in vrtci tradicionalno obeležijo s slovenskim zajtrkom. Tako smo tudi v naši občini danes obeležila ta dan.
Župan Primož Cimerman je obiskal Vrtec Škofljica, enoto Bisernik, kjer je skupaj z vzgojiteljicami in čebelarji iz Društva čebelarjev Škofljica postregel slovenski zajtrk. Najmlajši so se razveselili županovega obiska v družbi čebelarjev, skupaj so pojedli tradicionalen slovenski zajtrk, se poučili o njegovi pomembnosti ter na koncu zapeli še nekaj slovenskih o čebelah.
Zajtrk je letos potekal pod sloganom »Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk!«. Projekt, ki je že vrsto let vpet v vzgojno-izobraževalne zavode, tokrat nima v ospredju specifičnega živila, ampak poudarja pomen vključevanja lokalno pridelanih in predelanih živil v našo prehrano, kar spodbuja našo samooskrbo in kratke oskrbne verige. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so ob tem opozorili na številne priložnosti, pa tudi vrzeli s katerimi se srečujejo vzgojno-izobraževalni zavodi pri uresničevanju teh ciljev.
Tradicionalni slovenski zajtrk je glavni dogodek dneva slovenske hrane, ki ga obeležujemo od leta 2012 vsak tretji petek v novembru. Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk je bil na pobudo Čebelarske zveze Slovenije prvič organiziran leta 2011 z namenom ozaveščanja najmlajših o pomenu kmetijstva, živilske industrije, čebelarstva in varovanja okolja.
V tednu, ko poteka Tradicionalni slovenski zajtrk, lahko tako za malico v službi kot tudi doma uživate lokalno pridelano hrano, da podprete lokalne pridelovalce in čebelarje. Pet glavnih živil Tradicionalnega slovenskega zajtrka vključuje kruh, maslo, med, mleko in jabolka ali drugo lokalno sadje.